Geometria kierunkowa (45/0 lub 0/45)

HunterLab produkuje spektrofotometry do pomiaru barwy z najwyższej półki, posiadające dwie różne geometrie pomiarowe: geometrie 45/0 (lub 0/45) oraz geometrie sferyczną.  W geometrii 45/0 powierzchnia próbki jest oświetlana pod kątem 45 stopni, natomiast detektor jest umiejscowiony pod kątem 0 stopni i jest w linii prostopadłej do powierzchni próbki. Stosowanie odwrotnej geometrii pomiaru (próbka oświetlana jest pod kątem 0 stopni, detektor jest pod kątem 45 stopni) również jest możliwe i daje równorzędne wyniki. Aparaty MiniScan EZ i ColorFlex EZ wykorzystują geometrię 45/0, LabScan XE wykorzystuję geometrię pomiarową 0/45.

Ponieważ aparaty o geometrii kierunkowej mogą mierzyć tylko światło odbite (z wyłączeniem składowej zwierciadlanej), próbki, które badamy muszą być nieprzezroczyste lub prawie nieprzezroczyste. Spektrofotometry o geometrii 45/0 lub 0/45 są idealne do pomiaru wyglądu próbki. Jako wygląd próbki rozumiemy zarówno jej barwę, połysk jak i teksturę. Te spektrofotometry mają tendencję do widzenia koloru w taki sam sposób jak robi to ludzkie oko.ColorFlex EZ_GreyBackgroundPrzykładem tego może być próbka o błyszczącej powierzchni, która widziana przez nas wydaję się ciemniejsza i bardziej nasycona kolorystycznie niż próbka matowa, nawet, jeżeli próbki pokryte są takim samym pigmentem.

ColorFlex EZ_GreyBackgroundPomiary uzyskane przy wykorzystaniu spektrofotometrów o geometrii kierunkowej są w stanie odzwierciedlić obserwację wizualną.

Spektrofotometry HunterLab o geometrii kierunkowej są bardzo popularne w wielu gałęziach przemysłu, ponieważ zapewniają pomiary, które są zgodne z wizualną oceną zmian w wyglądzie próbki. Zmiany te mogą być spowodowane zarówno zmianą tekstury powierzchni jak i zmianą pigmentacji próbki.

Pozdrawiamy, Biosens.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*