Pomiar koloru przezroczystych preform

Produkcja preform jest dziś jedną z najszybciej rozwijających się technologii na rynku przemysłu polimerów. Technologia pomiaru barwy odgrywa ważną rolę w monitorowaniu jakości oraz spójności tych produktów. Dzięki temu powstają różnorodne produkty używane do pakowania napojów, detergentów, przypraw czy innych produktów. Technologia pomiaru barwy umożliwia producentom monitorowanie koloru surowców, pozwala także na przewidywanie, jaki będzie finalny kolor produktu.

Preformy dostępne są w wielu różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Różnice w materiałach wymagają zastosowania odpowiednich metod pomiaru barwy.

Preformy nieprzejrzyste

Przez te preformy nie przechodzi światło i można je określić jako zupełnie nieprzejrzyste. Takiego typu próbki mierzymy w świetle odbitym.

Preformy półprzeźroczyste

Przez te preformy przechodzi światło, które jest rozpraszane. Proces ten powoduje zmiany widoczności przez materiał próbki. Do badania próbek półprzezroczystych zalecany jest spektrofotometr mierzący w świetle odbitym i przechodzącym.

Preformy przezroczyste

bigstock_Plastic_Preforms_28239593W tym wypadku światło przechodzi przez takie materiały z małym lub całkowicie bez zniekształcenia. Obiekty znajdujące się po drugiej stronie próbki widać wyraźnie. Takie próbki mogą być mierzone jedynie przy użyciu spektrofotometrów pozwalających na pomiar transmisji i zamglenia. Przezroczyste preformy mogą być mierzone w trybie całkowitej transmisji (TTRAN) przy użyciu stacjonarnego spektrofotometru ze sferą np. UltraScan – VIS.

Preformy posiadają kilka niejednorodnych cech, które wymagają użycia specjalnych technik przygotowania i prezentacji próbek w celu zapewnienia powtarzalnych pomiarów. Próbki są zaokrąglone, dlatego wymagane jest użycie specjalnego uchwytu w celu zapewnienia powtarzalnego umieszczenia preform w komorze pomiarowej. Próbki są transparentne i będą wyglądały odmiennie w zależności od tła. Użycie specjalnej przystawki, która zapewni jednolite tło zminimalizuje ten efekt.

Preformy mogą zawierać pęcherzyki lub zamglone obszary, które będą wpływały na odczyt barwy. Mogą też występować różnice w jednorodności koloru i grubości ściany wymagające uśrednienia kilku pomiarów z wykonaniem obrotu próbki pomiędzy nimi.

Rekomendowana skala kolorów

CIE L*a*b*

Rekomendowane indeksy

YI D1925 (2/C), YI E313 oraz Haze, gdy próbki są prawie lub całkowicie bezbarwne

Rekomendowane źródło światła/obserwator

D65/10° lub C/2°

Nowoczesne narzędzia pomiaru koloru.

Jakość uzyskanego koloru ma zasadnicze znaczenie dla monitorowania koloru półproduktów i umożliwia sprawdzenie spójności pomiędzy partiami i przewidywania ostatecznego koloru gotowych form butelki z kolorem półproduktów. HunterLab specjalizuje się w pomiarze koloru i posiada duże doświadczenie w przemyśle preform i plastików. Produkcja półproduktów z tworzyw sztucznych stale rośnie, dlatego HunterLab stworzył aparat, który najlepiej pomaga w utrzymaniu najwyższej jakości i odpowiada potrzebom produkcyjnym tej branży. Więcej informacji na temat technologii pomiaru koloru i aparatów do pomiarów preform z tworzyw sztucznych uzyskasz kontaktując się z firmą Biosens przedstawiciela firmy Hunterlab w Polsce.

Pozdrawiamy, Biosens.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*