Kontrola barwy piwa

W kontroli jakości piwa ważną rolę odgrywa jego kolor, ale co kolor ma wspólnego z stosowanymi metodami warzenia i powstałym smakiem.

Niespodziewanie, analiza koloru piwa jest bardzo ważnym procesem używanym do monitorowania napoju, aby opracować idealny smak i wygląd naszego trunku. Profesjonalni piwowarzy zdają sobie sprawę z tego jak ważny jest kolor i polegają na technologii spektrofotometrycznej aby utrzymać jak najwyższą jakość i spójność swoich produktów. Browary rzemieślnicze również zaczynają doceniać wartość pomiarów spektrofotometrycznych w produkcji piwa.

Przy użyciu spektrofotometru UV-VIS można ocenić takie czynniki jak: kolor, smak, goryczkę (IBU) i pomiar ogólnej zawartości węglowodanów. Uzyskując takie informację, producent może porównać swój produkt do wcześnie wyznaczonych standardów i odpowiednio go dostosować. Analiza koloru może być stosowana przez cały proces warzenia, a kolor trunku jest ważny w trakcie produkcji jak i z marketingowego punktu widzenia. Spektrofotometria jest obecnie wykorzystywana przez wiodących producentów piwowarskich na całym świecie w celu utrzymania jak najwyższej jakości produktów, wysokiej renomy, wprowadzania nowych rozwiązań w warzeniu piwa i rozwoju produktu.

Pomiar znaczy więcej niż kolor

Kolor odgrywa istotną rolę w jakości piwa i może nam on udzielić istotnych informacji o innych parametrach. Wszechstronność spektrofotometrycznej technologii stanowi ważną metodę analizy, która pozwala nam ustalić jakość danej partii.

Według stowarzyszenia Mistrzów Browarnictwa w Ameryce ustalenie specyfikacji wyjściowych produktu za pomocą prostych urządzeń analitycznych jest niezbędne do utrzymania wartości marki. Ustanowienie specyfikacji wyjściowych dla marek piwnych jest ważne, aby zapewnić jak najwyższą jakość i spójność produktu. Spektrofotometria UV-VIS jest niezbędnym narzędziem do ustalenia specyfikacji piwa i brzeczki.

Zdolność opracowania tzw. ?odcisku palca? dla konkretnej marki zależy od technologii spektralnej. Spektrofotometria UV-VIS pozwala na pomiar szeregu zmian zachodzących w całym procesie warzenia, w tym zawartości węglowodanów, białek, polifenoli, etanolu, jodu, siarczynów, chmielu i wielu więcej. Jeden łatwy w obsłudze przyrząd pozawala mierzyć wszystkie czynniki jednocześnie stale monitorując każdy etap warzenia.

Dzisiejsze spektrofotometry korzystają z zaawansowanej technologii w celu dokładnego pomiaru barwy i oceny ilościowej piwa. Firma HunterLab oferuje szeroką gamę spektrofotometrów do zaspokojenia różnych potrzeb przemysłu.  HunterLab wspiera klientów w całym procesie pomiaru koloru i oferuję pomoc w odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące analizy kolorystycznej piwa.

Pozdrawiamy, biosens.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*