Kolorymetr kontra spektrofotometr

Zapoznanie się z rodzajami dostępnych instrumentów do pomiaru barwy jest ważne przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Terminy kolorymetr i spektrofotometr mogą powodować pewne zamieszanie u użytkownika, aby to ułatwić, różnice między nimi zostały przedstawione w poniższym tekście. Należy pamiętać, że oba urządzenia dostarczają dane uzyskane w tym samym widzialnym zakresie długości fali, ale mogą traktować te dane w różny sposób.

Kolorymetr

 • Narzędzie do analizy psychofizycznej pomiaru koloru, które koreluję z ludzką percepcją odbierania barwy oko-mózg. Dane kolorymetryczne są bezpośrednio odczytywane i przetwarzane na trójchromatyczną wartość (XYZ, L,a,b itp.)
 • Zawiera połączenie źródła światła i obserwatora, zwykle jest to C/2° lub D65/10.
 • Izoluje szerokie pasma długości fali przy pomocy filtrów absorpcji trójchromatycznej.
 • Jest wytrzymałym, ale mniej zaawansowanym instrumentem w porównaniu ze spektrofotometrem.
 • Dobrze sprawuję się w rutynowych kontrolach podobnych kolorów i kontroli drobnych różnic kolorystycznych w stałych warunkach. Optymalny sprzęt do zapewnienia podstawowej kontroli jakości.
 • Kolorymetry nie są w stanie określić metameryzmu lub siły barwienia, nie nadają się idealnie do formulacji kolorów, nie mogą mierzyć przy zmiennych warunkach światła/obserwatora.
 • Przykłady: kolorymetr NH310.

Spektrofotometr

 • Narzędzie do analizy fizycznej, które dostarcza nam informacji o całym widmie w zakresie widzialnym (w trybie reflektancji, absorbcji lub transmisji). Precyzja spektrofotometru wykracza poza możliwości ludzkiego oka.  Spektrofotometr może też obliczyć psychofizyczne dane kolorymetryczne.
 • Spektrofotometr jest bardziej wszechstronnym urządzeniem niż kolorymetr. Posiada wiele możliwych kombinacji źródła światła i obserwatora. Jest zdolny do pomiaru metameryzmu, siły barwienia oraz analizy szerokiego wachlarza typu próbek.
 • Jest bardziej skomplikowany i zawansowanym technicznie urządzeniem niż kolorymetr. Izoluje wąskie pasma długości fali za pomocą siatki dyfrakcyjnej.
 • Pełna analiza widma pozwala na identyfikowanie różnic kolorystycznych niewykrywanych przez kolorymetr. Spektrofotometry idealnie nadają się do szerokiego zakresu zastosowań w działach badań i rozwoju, a także do kontroli jakości koloru całej produkcji.
 • Przykłady: HunterLab ColorFlex, ColorQuest, LabScan, MiniScan, SpectraTrend, D25 NC i UltraScan.

SpektrofotometrTo, czy wybierzemy kolorymetr, czy spektrofotometr zależy od próbki, jaką będziemy mierzyć oraz od środków, jakie posiadamy na zakup. Kolorymetry nadają się do podstawowych pomiarów różnicy w kolorze próbki od wzorca, nadaje się idealnie do pomiaru płaskich powierzchni plastiku, malowanego farbą metalu itp. Kiedy nasza próbka wymaga większej dokładności, a jej struktura nie jest tak jednolita uratuję nas spektrofotometr. Idealnie nadaję się do pomiaru granulatu, proszków oraz cieczy.

Pozdrawiamy, biosens.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*