Spektrofotometryczny pomiar koloru alkoholi kolorowych

Przez wiele lat piwo dominowało na rynku napojów alkoholowych, posiadając udziały wielkości 56%. Do roku 2014 liczba ta spadła do 47,8%, podczas gdy napoje wysokoprocentowe (rum, likiery, wódka, whisky i tequila) szybko awansowały, zajmując coraz więcej rynku.  Ten niezwykły wzrost dochodów z kategorii destylowanych napojów spirytusowych spowodowany jest głównie coraz większym zainteresowaniem trunkami z najwyższej półki, które stanowią około 36,3% asortymentu sklepów z alkoholem i dają wynik 32,8% całkowitych przychodów brutto. Alkohole Premium i Super Premium są dziś najbardziej dochodowe i najszybciej rozwijające w kategorii alkoholi w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Kolor i jego rola w napojach alkoholowych

Jednym z najważniejszych czynników kształtujących percepcję konsumenta jest wizualny wygląd trunków, w tym jego kolor. Dla niektórych alkoholi – takich jak wódka – kluczem do satysfakcjonującego wyglądu jest idealna bezbarwność, sugerująca czystość i wyrafinowanie trunku, jednocześnie umożliwiając dodanie produktu do różnego rodzaju drinków bez tworzenia niepożądanej zmiany koloru. W rzeczywistości, według Kodeksu Przepisów Federalnych, brak koloru jest jedną z cech definiujących wódkę.

Inne trunki są wręcz cenione za swój kolor, taki jak złoty blask tequili i bogate odcienie bursztynu, powstałe poprzez starzenie whisky i rumu w beczce. W tych trunkach kolor jest tak ważny, że niektórzy producenci dodają koncentrat karmelowy, aby poprawić wygląd, co sugeruję wyższą jakość i tym samym zwiększa atrakcyjność produktu. Dodatkowo producenci alkoholi – chcąc zarobić na wzrastającym rynku trunków wysokogatunkowych – wprowadzają nowe unikalne kolory alkoholi, takie jak biała i żółta whisky.

cold-light-alcohol-glass-large

Image Source: Pexels user Paweł Kadysz

Spektrofotometryczne monitorowanie barwy alkoholi

Niezależnie od tego, do jakiego koloru dążą gorzelnicy, analiza spektrofotometryczna zapewnia dokładne odwzorowanie w stosunku do obranych standardów i dostarcza obiektywne dane dotyczące jakości kolorów pozwalające dokładnie ocenić produkt.

Spektrofotometryczny pomiar barwy może być wykonywany w czasie całego procesu produkcyjnego w celu uzyskania pełnej informacji o zmianie koloru w ciągu produkcyjnym. Nowoczesne oprogramowanie, takie jak HunterLab EasyMatch QC, daje możliwość przechowywania i analizowania informacji w celu ułatwienia oceny i udoskonalania procesów produkcyjnych, jednocześnie pozwala na użycie standardowych lub własnych indeksów do stworzenia spójnego systemu kolorów. Niezależnie od tego, czy kolor otrzymywany jest naturalnie, pochodzi z dodatku kolorystycznego lub kombinacji obu, dzisiejsze zaawansowana technologia kolorymetryczna daje możliwość stworzenia i utrzymania idealnego odcienia.

Pomiar spektrofotometryczny nie kończy się wraz z procesem produkcyjnym; Instrumenty do pomiaru barwy mogą być również wykorzystywane do oceny wpływu zmiennych środowiskowych w okresie po produkcyjnym, takim jak butelkowanie i transport i mogą pomóc opracować skuteczne strategie dla zachowania stałego koloru trunku. Na przykład, naukowcy zajmujący się alkoholem w olbrzymim koncernie Bacardi stwierdzili, że bourbon przechowywane w przejrzystych szklanych butelek tracił 10% swojego koloru pod wpływem światła UV w przeciągu 15 dni, podczas gdy alkohol typu „szkocka” stracił prawie 40% koloru w ciągu pierwszych 24 godzin.

Spowodowane to było użyciem bezbarwnych butelek. W przeciwieństwie do tego butelki bursztynowe spowodowały znacznie mniejszą utratę koloru. To czy kolor wpływa na smak, jest kwestią dyskusyjną, ale niezaprzeczalne jest to, że wpływa na postrzeganie jakości, atrakcyjności i ostatecznie jest warunkiem sukcesu w sprzedaży alkoholi z wyższej półki.

HunterLab jest specjalistą w dziedzinie pomiaru barwy od ponad 60 lat. Nasze zaangażowanie na rzecz innowacyjności i doskonałości technologicznej doprowadziła do rozwoju różnego rodzaju przenośnych i stacjonarnych spektrofotometrów, który daje użytkownikom najwyższy poziom kontroli jakości kolorów i maksymalną elastyczność w celu uzyskania precyzyjnych i dokładnych danych kolorystycznych. Wiemy jak ogromny wpływ, może mieć barwa na sukces produktu i reputację marki, dlatego oferujemy najlepsze rozwiązania do pomiaru kolorów dla branży napojów alkoholowych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat naszych aparatów do pomiaru barwy, specjalistycznego oprogramowania i bezkonkurencyjnych usług gwarancyjnych.

Pozdrawiamy, Biosens.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*