Indeks metameryzmu

O metameryzmie mówimy, wtedy gdy dwa materiały mają taki sam kolor w jednym oświetleniu, a różnią się barwą przy innym świetle. To może być poważny problem dla producentów łączących w jeden produkt części składające się z różnych materiałów i pochodzące z różnych źródeł.

Klient oczekuje, że wszystkie części samochodu w tym samym kolorze będą takie niezależnie od tego, czy mamy słoneczny, czy pochmurny dzień. Osoba kupująca kurtkę i spodnie dobrane kolorystycznie oczekuje, że będą one pasowały do siebie zarówno w świetle dziennym, jak i przy oświetleniu fluorescencyjnym w sklepie.

Indeks metameryzmu to liczba, która opisuje jak bardzo dwa materiały posiadające ten sam kolor w jednym oświetleniu, będą się różniły przy innym źródle światła.

Indeks metameryzmuZazwyczaj oświetleniem referencyjnym jest D65, a oświetlenie testowe wybrane jest w zależności od ostatecznego zastosowania materiału. Na przykład źródło światła F2 może być oświetleniem testowym dla tkaniny wchodzącej w skład ubrań, które będą sprzedawane w sklepie oświetlonym światłem fluorescencyjnym. Wskaźnik ten jest opisany w publikacji CIE 15,2 (1986), rozdział 5.2. Aby indeks metameryzmu miał sens, materiały muszą dobrze pasować do siebie w oświetleniu referencyjnym.

Przy użyciu spektrofotometrów do pomiaru barwy firmy HunterLab do obliczenia indeksu metameryzmu mogą być wykorzystane dowolne dwa źródła światła.

Indeks metameryzmu oblicza się na podstawie wartości Hunter L, a, b ze wzoru który można znaleźć w oryginalnym artykule do pobrania poniżej:

Indeks metameryzmu

Gdzie n1 to n2 o źródła światła a d to różnica pomiędzy wartością składowej barwy próbki a

wzorca.

Wskaźnik ten może być używany do pomiaru dowolnego materiału w każdej branży, w której ważny jest brak różnic w barwie niezależnie od oświetlenia.

Pozdrawiamy, biosens.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*