Kontrola jakości przypraw

Po czym można poznać w pierwszej kolejności, czy przyprawa jest świeża, czy zleżała i zwietrzała? Różnica widoczna będzie już na pierwszy rzut oka. Pomiędzy kolorem i świeżością przyprawy istnieje ścisły i bezpośredni związek, a kontrola barwy ma kluczowe znaczenie w procesie oceny jakości produktu. W procesie tym bardzo ważne jest wykorzystanie spektrofotometru, dzięki któremu najskuteczniej można się przekonać, czy nasz produkt jest wysokiej jakości i w pełni bezpieczny.

Przyprawa a jej kolor

Przyprawy

Image Source: Flickr? user peddhapati

Dlaczego kontrola koloru jest aż tak istotna w procesie produkcji oraz na poszczególnych etapach rozwoju produktu? Wiele przypraw dodaje się do dań nie tylko ze względu na ich walory smakowe, ale także po to, by nadać potrawie pożądaną barwę. Przyprawy pozyskuje się ze zróżnicowanych źródeł, przez co kolor tego samego produktu w kilku różnych przypadkach może się radykalnie różnić. Zwykle jest tak, że im bardziej dojrzała roślina (źródło przyprawy), tym większa jest w niej zawartość pigmentów i w związku z tym nasycenie koloru. Pomiar barwy pozwala więc sprawdzić, kiedy roślina jest idealnie dojrzała i czy można już przystąpić do procesu produkcji.

Kolor różni się także w zależności od stanu skupienia, w jakim znajduje się roślina. Inaczej wygląda więc cynamon w postaci laski, inaczej gdy jest rozdrobniony bądź zmielony na pył. Znaczenie ma każda różnica w stopniu rozdrobnienia: inny odcień będzie miała sól drobno-, inny gruboziarnista, jeszcze inaczej będzie się prezentował dany produkt w formie pudru czy pasty. Sprzęt laboratoryjny do pomiaru barw musi więc umożliwić badającemu ocenę różnic między kolorami surowca o różnej konsystencji. To jeden ze wspomnianych etapów produkcji przyprawy, na którym ocena koloru jest po prostu niezbędna, by w efekcie uzyskać produkt o pożądanym wyglądzie.

Regulacje co do kontroli koloru

Dla wielu produktów znak kontroli koloru to synonim jakości. Amerykańskie Stowarzyszenie Sprzedawców Ostrych Przypraw (ASTA) stworzyło nawet listę norm opartych na metodach kontroli koloru, stosowanych do analizy jakości przypraw. Przykładem może być jedna z bardziej popularnych przypraw, czyli papryka w proszku. Przy jej produkcji stosuje się ?jednostki koloru? ustanowione przez ASTA, które określają standardy oceny rodzaju i stopnia nasycenia barw możliwych do uzyskania przy produkcji konkretnego produktu. Normy te zostały stworzone za pomocą metod wykorzystujących spektrofotometr. Uzyskany wynik pozwala nadać produktowi ocenę jakości i ustalić adekwatną do niej cenę.

Pomiar koloru ma także duże znaczenie dla sprawdzenia, czy produkt spełnia standardy bezpieczeństwa i czystości. Zanieczyszczenie przypraw może przecież powodować poważne problemy. O ich wadze niech świadczy fakt, że wiele amerykańskich instytucji takich jak Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych czy Agencja Żywności i Leków opracowało szczegółowe wytyczne co do zgodności produktów żywnościowych ze standardami bezpieczeństwa. Zanieczyszczenie produktów można łatwo wykryć właśnie dzięki kontroli barw.

Pozdrawiamy, biosens.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*