Co mówi kolor o produkcie spożywczym ?

Jak mierzyć jakość produktów spożywczych? Informacji o niej dostarczają przede wszystkim takie czynniki jak kolor, konsystencja, smak i zapach, a więc to, co odbierane przez ludzkie zmysły. Ich analiza pozwala dokonać natychmiastowej i precyzyjnej oceny zarówno jakości, jak i stanu produktu żywnościowego. Kluczowe znaczenie ma ocena koloru; przeprowadzana profesjonalną metodą potrafi znacznie więcej niż ludzkie oko.

main-food-imageKolor jako cecha to wymierna i obiektywna informacja, którą pozyskuje się dzięki zaawansowanej technologii spektrofotometrycznej. Dzięki niej nie tylko można się dowiedzieć, jak konsument postrzega żywność, ale też można z bliska przyjrzeć się strukturze cząsteczkowej i budowie produktów. Wykorzystanie tej technologii pozwala zidentyfikować nawet nieznaczne zmiany w całościowym wyglądzie na każdym etapie produkcji i w porę zawiadomić dział jakości o potencjalnym skażeniu żywności czy innych nieprawidłowościach. Proces oceny wizualnej można stosować podczas kontroli okresu przydatności do spożycia. Dostarcza wiedzy, którą z powodzeniem wykorzystuje się na dalszych etapach produkcji, podczas wdrażania procesów rozwoju produktu.

Pomiar barwy dla zachowania jakości i bezpieczeństwa

Aby produkt spożywczy uznać za dobry do spożycia, musi on spełniać szczegółowo określone warunki i parametry techniczne, a na końcu spotkać się z aprobatą konsumenta. Kolor jest bowiem pierwszą cechą, na którą klient zwraca uwagę podczas dokonywania wyborów w sklepie. Nawet niewielkie odchylenia od standardu mogą znacznie zmienić postrzeganie jakości produktu i w efekcie skutecznie zniechęcić do jego zakupu. Zanim produkt trafi więc na sklepową półkę, musi przejść serię testów jakości i bezpieczeństwa zgodnie z wytycznymi odpowiednich urzędów państwowych. Wiele z tych testów odbywa się przy użyciu technologii opartej na spektrofotometrii.

Uprzywilejowana metoda analizy jakości produktów żywnościowych

Spektrofotometry wykorzystuje się do oceny jakości produktu na podstawie koloru już od wielu lat. Wprawdzie w tym czasie sama technologia nie zmieniła się znacznie, jednak najnowsze metody pozwoliły na pełniejsze wykorzystanie jej potencjału. W przypadku wielu produktów jakość barwy określa cechy, które informują o trwałości produktu, a także dostarcza wiarygodnych danych dotyczących długości okresu przydatności do spożycia. Jak czytamy w publikacji Advances in Agrophysical Research, ?metody wykorzystujące spektrofotometrię są wysoce pożądane podczas analizy składowych produktu. Zwykle wymagają jedynie niewielkiej ilości próbki, pozwalają na szybką analizę w czasie rzeczywistym i przeprowadzanie licznych testów na pojedynczej próbce?.

W dzisiejszym świecie żywność znajduje się pod ciągłą obserwacją. Konsumenci wymagają też więcej informacji na temat tego, co kupują. Technologia wykorzystująca spektrofotometrię pozwala wyciągnąć te informacje na światło dzienne i z pewnością co do jakości, umieścić je na etykietach. Kontrola barw żywności dostarcza wiarygodnych, wartościowych i potrzebnych informacji; bez niej zdani bylibyśmy jedynie na własny wzrok.

Technologia pomiaru barw

Analizę widma stosuje się w bardzo wielu dziedzinach przemysłu i na wielu różnorodnych rynkach. W każdym przypadku niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego oprzyrządowania, np. narzędzi produkowanych przez HunterLab. Firma ta stosuje najnowsze, poprzedzone licznymi badaniami i testami technologie.

Pozdrawiamy, biosens.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*