Pomiar produktów mleczarskich przy użyciu mikrofali

Firma Harrer Kassen zajmuje się rozwojem i produkcją zaawansowanych urządzeń pomiarowych. Wyróżnia ją wysoka jakość, wysoka wydajność pomiarów, co daje firmie pozycję lidera w zakresie dostawy technologii pomiarów procesowych.

Aby zapewnić wzrost wydajności i jakości w produkcji, Harrer Kassen stworzył systemy pomiaru ciągłego różnych składników i ich zawartości poprzez pomiar: suchej masy, BRIX, wilgotności, stężenia, zawartości tłuszczu, białka itd.

W pomiarze przy użyciu mikrofali fala elektromagnetyczna o niskiej energii generowana jest przez antenę zintegrowaną w produkcie. Fala ta rozprzestrzenia się w produkcie w zależności od charakterystyki produktu. Druga antena odbiera tę falę. Energia i faza odbieranej fali są wskaźnikiem dla zawartości wody w materiale, koncentracji i gęstości produktu. Pomiary przy użyciu mikrofali charakteryzują się wysoką stabilnością i bardzo krótkim czasem odpowiedzi zwrotnej. Pomiary na taśmach lub w zbiornikach nieprzewodzących odbywają się bez bezpośredniego kontaktu z produktem i mogą być montowane na zewnątrz urządzenia procesowego. W przypadku zbiorników metalowych czujniki są umieszczane wraz z kołnierzem w jego ścianie.

Mierniki Harrer Kassen służą do pomiaru, gęstości, koncentracji oraz zawartości suchej masy lub wody w produktach mleczarskich. Mierzony produkt może być cieczą np. mleko, płynną masą np. masło, margaryna, sery lub płynną masą: jogurty, maślanki, kefiry. Przy pomocy techniki mikrofali możliwe jest identyfikacja poprzez prześwietlenie mikrofalami przekroju rury transportującej produkt i otrzymanie wyniku w formie liczbowej.

Produkty mleczarskie Fermentowany ser, ser topiony, masło ser mozzarella, produkty płynne, mleko w proszku, mleko, jogurt, twaróg, maślanka, śmietana. Zawartość suchej masy, tłuszcz, białko, woda, laktoza.

Pozdrawiamy, biosens.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*