Kolory czystości: Detergenty i środki czyszczące.

Konsumenci zaopatrujący się w różnego rodzaju detergenty oczekują, że będą one skuteczne, wydajne, ekonomiczne i przyjazne dla środowiska. Sprostanie tym wszystkim wymaganiom, jest silnie uzależnione od badań przeprowadzonych w procesie produkcji i rozwoju produktu.

Producenci płynnych detergentów, środków czyszczących w proszku i środków powierzchniowo czynnych opierają się na testach wydajności i pomiaru jakości produktu. Jednak nie wszystkie wyniki testów wydajności dają dokładny pomiar zdolności czyszczenia produktu, a konsumenci wymagają bardziej wiarygodnych informacji o produkcie, który wybierają.

Znaczenie kontrolnych badań laboratoryjnych.

Testy wydajności w środowiskach kontrolowanych dostarczają najbardziej wiarygodnych wyników informujących o działaniu i wydajności czyszczenia. Detergenty stosowanie w dzisiejszych czasach powinny być niezawodne i spełniać potrzeby oraz oczekiwania konsumentów. Dokładne wykonanie badań jest zależne od dokładności i wymierności wyników pomiarów kolorów. Wyniki tych badań mogą jasno definiować wydajność, wpływ na środowisko i generować cenne dane porównawcze produktów.

Test usuwania plam

Pomiar siły usuwania plam wymaga zastosowania zaawansowanych pomiarów spektrofotometrycznych do oszacowania ilości zabrudzeń usuniętych z próbki. Próbka materiału umieszczana jest w odpowiednim rodzaju plamie na przykład trawie, ziemi, krwi, oleju, makijażu lub produkcie spożywczym. Następnie mierzona jest barwa zabrudzonej próbki przed i po przemyciu detergentem. Testy przeprowadzone w kontrolowanych warunkach przy użyciu odpowiedniego oprzyrządowania są w stanie zebrać wymierne dane, które konsekwentnie obrazują takie same wyniki.

Badanie trwałości kolorów

Aby przetestować trwałość barwy, nową próbkę tekstyliów analizuje się przy użyciu spektrofotometru, w celu uzyskania dokładnego pomiar koloru bazowego. Próbę analizuje się ponownie po praniu, aby zmierzyć zmianę koloru tkaniny. Ponieważ odzież i tekstylia domowe poddawane są wielokrotnym praniom w czasie, ważne jest zaprojektowanie procedur testowania, które symulują rzeczywiste warunki użycia. Oznacza to, że pojedynczy test mycia nie wystarcza. Wpływ detergentów w trakcie powtórnych prań jest najlepszym sposobem uzyskania dokładnego obrazu. Analiza spektrofotometryczna może również określić, czy resztki detergentu pozostają na tkaninach po umyciu. 

Testowanie zmiennych

Podczas testowania zarówno usuwania plam, jak i trwałości barwy, ważne jest, aby stosować różne typy tekstyliów i ustawienia mycia w celu obserwacji wpływu detergentu w różnych warunkach. Bawełna, jedwab, poliester, nylon i wełna mogą reagować odmiennie zarówno pod względem sposobu, w jaki pochłaniają plamy, jak utrzymują się na farbach i chcesz mieć pewność, że twój produkt jest jak najbardziej skuteczny w pełnym zakresie typów tkanin. Testowanie próbek przy użyciu różnych ustawień, szczególnie w różnych temperaturach, może pomóc Ci stworzyć optymalne instrukcje mycia produktu. Zagadnienia środowiskowe i gospodarcze spowodowały popularność detergentów do prania działających w niskich temperaturach. Rygorystyczne i precyzyjne protokoły testowe pomagają stworzyć najlepsze produkty, aby sprostać wymaganiom dzisiejszych konsumentów.

Image source: Flickr user Caroline Gagné

Na świecie jest wiele standardów i norm dotyczących oceny produktów czyszczących, np. wprowadzone przez AISA (Międzynarodowe stowarzyszenie producentów mydeł, detergentów i środków czystości). Grupa ta opracowała protokół dotyczący minimalnych wymagań w metodologii oceny i pomiaru wydajności produktu.
Zdolność określenia koloru zapewnia spójność między poszczególnymi partiami produkcyjnymi, która jest jednym z najwyższych wskaźników jakości produktu. Jednak technologia pomiaru barwy może być wykorzystana w celu spełnienia szeregu innych badań i standardów kontroli środowiskowych. Ważna jest nie tylko efektywność czyszczenia, która jest bardzo ceniona w tego typu testach wydajności, ale również wpływ detergentów na środowisko i tworzenie produktów bardziej przyjaznych dla środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa. Wszystkie informację o wpływie detergentów na środowisko muszą być wiarygodne, a konsumenci powinni otrzymywać potwierdzenie najwyższej jakości badań.

 
Aparatura zaprojektowana w celu zapewnienia kontrolowanych standardów testowania

Ludzkie oko nie jest w stanie precyzyjnie oszacować ani konsekwentnie zapewniać dokładne wyniki testów wydajności detergentu. W związku z tym korzystanie z dokładnych przyrządów do pomiaru koloru stało się kluczowym elementem w branży produkcji detergentów. Spektrofotometry firmy HunterLab powinny stanowić pierwszy wybór, gdy myślimy o pomiarze barwy detergentu ze względu na uniwersalność oraz wachlarz zastosowań. Na tym wysoko konkurencyjnym rynku z nieograniczonym potencjałem wzrostu liczy się doświadczenie. HunterLab jest godnym zaufania partner w spektrofotometrii, technologii pomiaru barwy i oferuje szeroką gamę rozwiązań, aby sprostać wymaganiom stawianym przez firmę.

Skontaktuj się z firmą już dziś, aby zobaczyć, jak możemy Ci pomóc.
 

Pozdrawiamy, biosens.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*