APHA = Pt- Co = Skala Hazena

APHA to skala kolorów Amerykańskiego Stowarzyszenia Zdrowia Publicznego, organizacji odpowiedzialnej za pierwotną definicję i wdrożenie tej wizualnej skali barw, jako standardowej metody oceny jakości wody.

Próbki cieczyJest ona również nazywana skalą Platynowo-Kobaltową (Pt-Co) gdyż wizualna skala barwy oparta jest na kolorach płynnych wzorców roztworu platynowo-kobaltowego. Zakres skali szacuję się od 0 dla wody destylowanej (biała-woda) do 500 dla roztworu platynowo-kobaltowego o stężeniu 500 ppm. Pośrednie standardy kolorów Pt-Co powstają z rozcieńczenia roztworu wzorcowego Pt-Co o stężeniu 500 ppm, jak opisano ASTM D1209.

Inna nazwa używana dla tej samej skali kolorów to Hazen, nazwa pochodzi od chemika Alana Hazena, która jako pierwszy zdefiniowała skale kolorów dla Amerykańskiego Stowarzyszenia Zdrowia Publicznego. Skala Hazena posiada więcej niż 500 jednostek powiązanych ze skalą APHA/Pt-Co, na przykład 1500 jednostek Hazena.

APHA,  Pt-Co i Hazen stanowią trzy nazwy tej samej skali barwy.

Nazwy preferowane w normach ASTM D1209 i ISO 6271 to Skala Platynowo-Kobaltowa lub Pt-Co, w przemyśle najczęściej jest używana nazwa APHA. W specyfikacjach produktów można znaleźć też określenie ( HU ) dla jednostek Hazena.

Skala APHA/Pt-Co/Hazen została opracowana w 1890 roku, jako wizualny wskaźnik czystości wody z publicznych wodociągów, gdzie nieznaczny żółty odcień spowodowany był zabarwieniem pochodzącym z naturalnych materiałów organicznych, takich jak liście, kora, korzenie, próchnica oraz torf. Była ona również używana w celu sprawdzenia stopnia zanieczyszczenia ścieków pochodzących z produkcji przemysłowej i kanalizacji na początku rozwoju amerykańskich miast.

Dziś barwa APHA/Pt-Co/Hazen jest stosowana, jako wskaźnik czystości wody, środków chemicznych, ropy naftowej, tworzyw sztucznych oraz farmaceutycznych. Skala ta służy do ilościowego określania śladowego zażółcenia oraz jako wizualny wskaźnik degradacji produktów w wyniku ekspozycji na działanie światła lub ciepła oraz na obecność zanieczyszczeń i negatywnych skutków przetwarzania.

Skala APHA/Pt-Co/Hazen może być określana instrumentalnie za pomocą spektrofotometru.

Pozdrawiamy, Biosens.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*