Pomiar barwy butelek

Barwa zarówno plastikowych, jak i szklanych butelek mierzona jest w celu zapewnienia odpowiedniej jakości produktu. Stosując urządzenia takie jak spektrofotometry UltraScan Vis, możemy mierzyć barwę butelek zarówno w transmisji całkowitej, jak i regularnej.

Spektrofotometr UltraScan VIS o geometrii d8 może być używany do pomiaru przepuszczalności przeźroczystych butelek. Specjalny uchwyt na próbki jest tak skonstruowany, aby umożliwić prawidłowe umiejscowienie fragmentu butelki, czy też całej butelki w porcie transmisyjnym. Dzięki temu możemy mierzyć przeźroczyste butelki o różnych wielkościach. Butelki posiadają kilka niejednorodnych cech, zatem zapewnienie powtarzalnych pomiarów wymaga zastosowania specjalnych technik przygotowania i prezentacji próbki. Zaokrąglone butelki możemy mierzyć w pozycji pionowej lub poziomej. Za pomocą specjalnego uchwytu należy prawidłowo umieścić butelkę w komorze pomiarowej.

Przeźroczyste butelki oglądane na różnym tle oraz pod różnym kątem wyglądają nieco inaczej. Za pomocą specjalnego uchwytu można w prosty sposób zminimalizować te różnice. Butelki mogę zawierać pęcherzyki powietrza lub zamglone fragmenty, które powodują zmianę barwy. Ponadto butelki mogą również posiadać różnice w jednolitości koloru oraz grubości, dlatego tak ważne jest uśrednienie wyników z kilku pomiarów. Zalecana skala kolorów CIE L*a*b* .Zalecany wskaźnik YI D1925 (2/C), YI E313, gdy próbki są prawie bezbarwne, Haze. Zalecane źródło światła/obserwator D65/10°.

METODA POMIAROWA

Metoda #1:

Pomiar wyciętych fragmentów butelki

Metoda ta jest zalecana jako najbardziej powtarzalna i odtwarzalna metoda pomiaru barwy butelek.

 1. Skonfiguruj oprogramowanie w celu odczytu wymaganej skali koloru, wybierz źródło światła oraz obserwatora.
 2. Zamontuj uchwyt próbki w komorze transmisyjnej w położeniu TTRAN (transmisja całkowita).
 3. Dokonaj standaryzacji urządzenia w trybie TTRAN.
 4. Wytnij fragment butelki, co najmniej dwa cale kwadratowe (1 cal = 2, 54 cm). Fragment ten powinien być jak najbardziej płaski, gładki, bez żadnych etykiet i oznaczeń.
 5. Umieść wycięty fragment butelki w uchwycie próbki.
 6. Zamknij pokrywę komory transmisyjnej i zmierz wycięty fragment butelki.
 7. Zmierz wycięty fragment dwukrotnie, obracają go pomiędzy odczytami o 90°.
 8. Uśredni otrzymane odczyty do jednego pomiaru, opisującego dany kolor. Uśrednianie wielu odczytów pomiędzy poszczególnymi odczytami minimalizuje różnice w pomiarach.
 9. Zapisz średnią wartość pomiaru.

Metoda #2:

Pomiar całych butelek

Metoda ta powinna być stosowana w przypadku ograniczeń czasowych lub innych czynników uniemożliwiających pomiar wyciętego fragmentu butelki.

 1. Skonfiguruj oprogramowanie w celu odczytu wymaganej j skali koloru, wybierz źródło światła oraz obserwatora.
 2. Zamontuj uchwyt butelki w komorze transmisyjnej, tak jak opisano w załączniku CMR (numer uchwytu CMR-2582 dla butelek mierzonych poziomo, numer uchwytu CMR-2824 dla butelek mierzonych pionowo).
 3. Dokonaj standaryzacji urządzenia w trybie RTRAN (dla CMR 2582) lub w trybie TTRAN (dla CMR 2824).
 4. Umieść butelkę w uchwycie, tak jak zostało to opisane w załączniku CMR. Butelka nie powinna posiadać etykiet i oznaczeń.
 5. Zamknij pokrywę komory transmisyjnej (pokrywa powinna zostać zaciśnięta do maksymalnego oporu) i zmierz butelkę.
 6. Zmierz dwukrotnie powierzchnie butelki, obracając ją pomiędzy odczytami o 120°.
 7. Uśredni otrzymane odczyty do jednego pomiaru, opisującego dany kolor. Uśrednianie wielu odczytów minimalizuje różnice w pomiarach.
 8. Zapisz średnią wartość pomiaru.

Pozdrawiamy, biosens.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*