Skale Gray Change oraz Gray Stain są dostępne w oprogramowaniu EasyMatch QC firmy HunterLab, oraz w oprogramowaniu wewnętrznym spektrofotometrów MiniScan EZ i ColorFlex EZ. Obie skale mierzą trwałość koloru barwników tekstylnych. Gray Change wskazuje na stopień blaknięcia lub zmiany barwy przy ekspozycji środowiskowej, lub praniu, a Grey Stain wskazuje na ilość zabarwienia sąsiednich materiałów, które występuje podczas prania próbki. Gray ... Przeczytaj więcej »
Przemysł chemiczny
Z% Brightness- Indeks Jasności Z%
Indeks Jasności Z% to jednoliczbowy indeks, który służy do pomiaru jasności białych materiałów mających tendencję do żółknięcia wraz z czasem lub degradacją. Ten indeks nie jest opisany w żadnej formalnej metodzie pomiarowej. Jest najczęściej wykorzystywany jako wewnętrzna metoda testowa przez firmy z branży papierniczej. Może być stosowany do ilościowego określania efektów rozjaśniania optycznego, gdy próbka jest mierzona za pomocą urządzenia ... Przeczytaj więcej »
APHA. Najczęstsze pytania.
Niniejszy artykuł został opracowany w celu odpowiedzi na niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących indeksu APHA. Więcej informacji na temat indeksu APHA znajduje się w naszych pozostałych wpisach. Jaki jest wzór dla APHA? Nie ma opublikowanej formuły dla APHA. Metoda ASTM dla APHA (D1209) opisuje jedynie wizualną ocenę APHA, w której próbki są porównywane ze znanymi wzorcami. Instrumentalne wyznaczanie APHA ... Przeczytaj więcej »
Normy ASTM dotyczące wizualnego i instrumentalnego pomiaru koloru w skali APHA
Istnieje wiele norm odnoszących się od skali kolorów APHA/Pt-Co/Hazen, ale dwie najważniejsze to: ASTM D1209 Norma opisująca metodę wizualnej oceny zażółcenia klarownych cieczy w skali APHA/PT-Co/Hazen. ASTM D5386 Norma opisująca instrumentalną ocenę zażółcenia klarownych cieczy, która bezpośrednio koreluje z wizualną metodą według normy ASTM D1209 Metoda instrumentalna zapewnia obiektywną ocenę skali kolorów APHA znacznie precyzyjniej niż metoda wizualna, szczególnie w ... Przeczytaj więcej »
Kolory czystości: Detergenty i środki czyszczące.
Konsumenci zaopatrujący się w różnego rodzaju detergenty oczekują, że będą one skuteczne, wydajne, ekonomiczne i przyjazne dla środowiska. Sprostanie tym wszystkim wymaganiom, jest silnie uzależnione od badań przeprowadzonych w procesie produkcji i rozwoju produktu. Producenci płynnych detergentów, środków czyszczących w proszku i środków powierzchniowo czynnych opierają się na testach wydajności i pomiaru jakości produktu. Jednak nie wszystkie wyniki testów wydajności ... Przeczytaj więcej »
Skala koloru Saybolt i ASTM D-1500, szybkie wyjaśnienie różnic
Wizualna skala Saybolt i ASTM D-1500 to dwie skale odnoszące się do koloru, które mogą być używane osobno bądź razem służąc ocenie barwy produktów naftowych o niskiej lub wysokiej chromatyczności. Skala Saybolt używana jest do lekko żółtawych substancji ropopochodnych o niskiej chromatyczności takich jak olej mineralny, nafta, benzyna, paliwo lotnicze, białe woski i białe oleje farmaceutyczne. Skala Saybolt jest zdefiniowana ... Przeczytaj więcej »
Analiza kolorystyczna w przemyśle petrochemicznym.
Analiza chemiczna jest częścią naszego codziennego życia. Począwszy od wody, którą pijemy aż po paliwo, które wlewamy do baku, możemy założyć, że wszystko, co spożywamy, czy używamy zostało poddane jakiejś formie analizy chemicznej. Producenci produktów petrochemicznych, wiedzą, że analiza chemiczna jest jednym z najważniejszych etapów w trakcie monitorowania związków w procesie rafinacji ropy naftowej. Zdolność do wykrywania zmiany zabarwienia paliwa ... Przeczytaj więcej »
Skale kolorów i spektrofotometry w ocenie koloru cieczy
Produkcja praktycznie wszystkich przejrzystych cieczy odbywa się przy użyciu oprzyrządowania do pomiaru barw. Metoda ta dostarcza istotnych informacji na temat ewentualnego zanieczyszczenia płynu, składu mieszaniny i pozwala ocenić atrakcyjność wizualną substancji. Pomiar barwy pozwala na obiektywną ocenę szeregu wartości liczbowych dotyczących jakości produktu. Odbywa się to za pomocą pomiaru barwy światła przechodzącego przez próbkę. W ten sposób uzyskujemy szczegółowy wgląd ... Przeczytaj więcej »
Skala Gardnera
Skala Gardnera jest skalą wizualny stworzoną w 1920 r., aby opisać kolor olejów, lakierów, kwasów tłuszczowych i żywic. Płyny te w postaci surowej są zazwyczaj lekko zabarwione o zielonkawym lub żółto-czerwonym zabarwieniu, w trakcie przetwarzania stają się coraz jaśniejsze. Oryginalna wizualna skala Gardnera opisuje stopień degradacji prawie bezbarwnych, jasnych produktów ze względu na wiek, ekspozycję na światło, substancję chemiczne lub ... Przeczytaj więcej »
Zależność między skalą APHA/Pt-Co/Hazen a skalą Gardnera.
Obie skale wizualne APHA/Pt-Co/Hazen oraz skala Gardnera pierwotnie były oparte na płynnych chloroplatynowych wzorcach barwy, ale ich historia i przeznaczenie jest inne. Skala APHA/Pt-Co/Hazen ma zakres od 0 (woda destylowana) do 500 (jasnożółty płyn). W przemyśle tworzyw sztucznych, chemicznym i farmaceutycznym skala APHA/Pt-Co/Hazen jest używana do określenia śladowych ilości zażółcenia w prawie bezbarwnych lub słabo zabarwionych próbkach. Skala barwna Gardnera jest wykorzystywana do oznaczania próbek o ... Przeczytaj więcej »