Transmisja regularna a całkowita (RTRAN vs TTRAN)

W przypadku przeźroczystych materiałów, połysk jest widoczny w odbiciu zwierciadlanym. Kolor zaś jest widoczny przede wszystkim w regularnej transmisji, która przebiega bez odchyleń przez przezroczysty materiał, zmodyfikowanej w wyniku absorpcji barwników.

Obecność wewnętrznych tzw. centrów rozpraszających, takich jak zadrapania, zmętnienia, obecność pęcherzyków powietrza, cząstek zawieszonych w materiale lub tekstura powierzchni może spowodować, że zwykły sygnał transmisji ulegnie rozproszeniu. Rozproszona transmisja zawiera drugorzędną składową koloru materiału i jest odpowiedzialna za wszelkie zamglenia lub mętności w wyglądzie próbki. Klarowne, przeźroczyste materiały mają niewielką lub zerową transmisję rozproszoną. Całkowita przepuszczalność jest połączeniem regularnej i rozproszonej transmisji.

TTRAN vs RTRANWiększość spektrofotometrów sferycznych jest skonstruowana w odwróconej geometrii sferycznej d/8° (oświetlenie rozproszone: 8° kąt obserwacji). W tej konfiguracji całkowitą przepuszczalność (TTRAN), która obejmuje zarówno regularne jak i rozproszone składniki światłą przechodzącego, mierzy się umieszczając próbkę w komorze pomiarowej po stronie sfery. Regularną transmisję (RTRAN) mierzy się, umieszczając próbkę przy soczewce, mierząc tylko światło, które przechodzi prosto przez próbkę. Rozproszona transmisja obliczana jest, jako całkowita transmisji minus regularna.

Pomiar TTRAN zalecany jest dla próbek, które są lekko zamglone i rozpraszają światło.

Parzona herbata, soki owocowe i roztwory farmaceutyczne/chemiczne są przykładami próbek, które wymagają pomiarów TTRAN z powodu rozpraszania światła. Pomiary RTRAN służą do pomiaru czystych (niezamglonych, nierozpraszających światła) próbek.

Spektrofotometry HUNTERLAB: ColorQuest XE, ColorQuest XT, UltraScan XE, UltraScan PRO i UltraScan VIS umożliwiają pomiar transmisji rozproszonej, regularnej i całkowitej.

Pozdrawiamy, biosens.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*