Pomiar barwy orzeszków: redukcja zmienności procesu za pomocą spektrofotometru.

Orzeszki mogą być doskonałym pożywieniem. Dostępne są w różnych odmianach, w różnych smakach, są idealną słodką lub słoną przekąskę, co więcej stanowią bogate źródło białka. Konsumenci posiadają szeroki wybór dobrze wyglądających i smakujących produktów, spośród wielu dostępnych na dzisiejszym rynku. Producenci orzeszków starają się dążyć do spełnienia oczekiwań klientów, niestety zmienny proces produkcji tworzy liczne wyzwania w stworzeniu jednorodnego produktu.

Zarówno pomiar barwy, jak i zaawansowana technologia, zapewniają doskonałe rozwiązanie zmniejszenia zmienności produkcji oraz ciągłą kontrolę różnych etapów produkcji orzeszków. Od łuskanych, jak i surowych orzeszków do prażonych i w polewie, spektrofotometry HunterLab oferują wymierny i dokładny pomiar barwy, który zapewnia zgodność wymaganej jakości z oczekiwaną przez konsumentów.

Kontrola procesu w czasie rzeczywistym

Zmienność procesu może pojawić się w każdej fazie produkcji orzeszków i spowodować różny wygląd końcowego produktu. Postrzegania barwy jest jedną z głównych cech, na której konsumenci opierają swój wybór, jak również odgrywa ona istotną rolę w rozróżnieniu smaku i jakości orzeszków. Również kolor stanowi główny powód zmienności procesu w produkcji orzeszków, jak i wiele innych czynników może wpływać na ostateczną barwę produktu. Co więcej takie czynniki, jak: temperatura pracy, szybkość, czas oddziaływania również wpływają na zmianę i proces produkcji. Spójna i rzeczywista kontrola pomiaru barwy jest niezbędna dla utrzymania jakości produktu oraz jednolitości na różnych etapach produkcji.

Pomiar i ocena wariantów kolorystycznych na linii produkcyjnej jest naPomiar orzeszkówjlepszym sposobem, aby kontrolować zmiany i określać, gdzie pojawiają się odchylenia. Kontrolowanie linii produkcyjnej w czasie rzeczywistym umożliwia natychmiastowe uzyskanie danych wywołanych zmianami w czasie prażenie lub zmianami temperatury, co pozwala na osiągnięcie bardziej wydajnych i opłacalnych wyników procesu produkcji. Kontrola końcowej barwy pozwala również wyeliminować skargi klientów związane z barwą oraz zapewnia wysoką jakość sprzedażową produktu.

Analiza spektrofotometryczna również odgrywa ważną rolę w wykrywaniu zanieczyszczonych produktów. The GMA (Grocery Manufacturers Association) zaleca ciągłą kontrolę produkcji orzeszków w celach zapewniania ochrony oraz analiz naprawczych dla ich bezpiecznego przetwarzania. Za pomocą pomiaru barwy online, jakiekolwiek zmiany lub zaburzenia w produkcji są natychmiastowo ujawniane, co umożliwia szybką reakcję, oszczędność czasu i pieniędzy oraz daję zapewnienie bezpieczeństwa produktu.

Pomiar barwy online

Zmiany w procesie produkcji mogą wystąpić na każdym etapie, dlatego ciągła kontrola barwy jest niezbędna i zapewnia bezpieczeństwo i zadowolenie z produktu. Zastosowanie pomiaru kolorów w czasie rzeczywistym zapewnia przewagę nad okresową analizą laboratoryjną, która dostarcza dane dopiero po zakończeniu produkcji danej partii. Metoda ta nie pozwala na jakiekolwiek korekty, które należy dokonać od razu po wystąpieniu nieprawidłowości, co skutkuje dodatkowymi kosztami w postaci niewykorzystanego produktu i straconego czasu.

Pozdrawiamy, Biosens.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*