Pomiar parametrów geometrycznych

Wygląd produktu jest ważny dla wszystkich gałęzi przemysłu. Ogólny wygląd przedmiotu jest połączeniem jego chromatyczności lub koloru oraz parametrów geometrycznych (takich jak połysk oraz zamglenie). Gdy kupujący zastanawia się nad zakupem, zwraca przede wszystkim uwagę na wygląd i oczekuje jednorodności w obrębie każdej partii tego samego produktu. Jeżeli wśród kilku tych samych produktów występuję widoczna różnica, wskazuje to na niską jakość produktu. Wizualna, czy też instrumentalna ocena wyglądu produktu to ważny krok zarówno na etapie produkcji, jak i decyzji o dopuszczeniu produktu na rynek.

Cechy geometryczne, są związane z rozpraszaniem światła przez powierzchnię nieprzezroczystego obiektu lub wewnątrz przezroczystego obiektu. Na przykład płaska tkanina bawełniana o ścisłym splocie znacznie różni się od sztruksu. Wydrukowane błyszczące zdjęcie wygląda inaczej niż matowe.  Istnieje wiele parametrów geometrycznych, dziś opiszemy następujące:

  • Gloss (połysk), właściwość powierzchni odpowiedzialna za błyszczenie lub połyskujący wygląd.
  • Haze ( zamglenie), rozpraszanie światła przez przezroczysty przedmiot, odpowiedzialne za mętny wygląd.
  • Opalescence (opalescencja), rozpraszanie światła na dwa kolory (dichroizm).

Połysk

Pomiar połysku określa ilość światła odbitego pod kątem zwierciadlanym od powierzchni obiektu. Kąt rozbłysku jest równy kątowi padania, ale w przeciwnym kierunku. Światło lustrzane jest odpowiedzialne za widoczne na materiałach charakterystyczne błyszczenie. Pomiar połysku Ilościowo określa połysk pochodzący z powierzchni.  Połyskomierze są tak skonstruowane, że wygenerowane światło pada na materiał pod określonym kątem do prostopadłej powierzchni. Detektor umieszczony jest pod tym samym kątem po przeciwnej stronie, tak aby zbierać tylko światło pochodzące z odbicia zwierciadlanego. Zazwyczaj przed detektorem umieszczony jest zielony filtr dla zapewnienia zgodności z jasnością widzenia według CIE i symulacji widzenia ludzkiego oka. Norma ASTM D523-89 (Standardowa metoda pomiaru połysku) określa, w jaki sposób ma być mierzony połysk. Mierniki połysku mogą świecić pod jednym kątem lub pod trzema kątami.  Najczęściej są to kąty takie jak: 20°, 60°, i 85°. ASTM D523 wskazuje, że kąt nachylenia 60° można stosować dla wielu materiałów. Zaleca się stosowanie kąta nachylenia 20°, gdy wartość połysku dla kąta 60° jest większa niż 70 (co może wskazywać na wysoce odblaskowy materiał). Zaleca się użycie kąta 85°, gdy wartość połysku kąta nachylenia 60° jest mniejsza niż 10 (co może wskazywać na materiał o matowej powierzchni). Połysk TAPPI dla papieru jest określony przez TAPPI T480 i mierzony przy kącie nachylenia 75°.

Zamglenie

vista_opendoorHaze to zamglenie produktu spowodowane rozpraszaniem światła poprzez przezroczyste materiały. Haze jest ważną cechą wyglądu, którą można określać ilościowo oraz używać do oceny jakości produktów, szczególnie tych, które są prawie przezroczyste. Rozpraszanie światła w wyniku zamglenia (mętności) może być spowodowane poprzez zawieszone cząstki, zanieczyszczenie lub chropowatą powierzchnie. Zamglenie jest wyznaczane poprzez pomiar w odbiciu lub transmisji w zależności od rodzaju mierzonego produktu.   Produkt przezroczysty mierzymy w świetle przechodzącym (transmission haze). Zamglenie widziane jako mleczna mgiełka na lustrzanej, nieprzezroczystej powierzchni mierzymy w odbiciu.

Opalescencja

Opalescencja jest typem dichroizmu widocznego w układach o dużym stopniu dyspersji. Materiał ma kolor żółto-czerwony w świetle przechodzącym oraz niebieski w świetle rozproszonym, prostopadłym do światła przechodzącego. Nazwa tego zjawiska wywodzi się od opali. Typowy przykład opalescencji to niebieskie niebo w ciągu dnia oraz żółto-czerwone podczas zachodu słońca. Można zrobić szybki eksperyment, po dodaniu kilku kropli mleka do szklanki wody, mleko wygląda niebieskawo. Jeśli spojrzymy przez mleko na źródło światła będzie miało kolor żółto-czerwony. Opalescencja jest związana ze stopniem rozproszenia prawie przezroczystych cieczy, jej pomiar nie znajduje powszechnego zastosowania w kolorymetrii, jedno z zastosowań to pomiar opalescencji roztworu stosowanego w stomatologii do wybielania zębów.

Pozdrawiamy, biosens.pl

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*