Jak zdefiniować tolerancję kolorów w technologii spektrofotometrycznej

Na pierwszy rzut oka pomiar kolorów może wydawać się bardzo prosty, jednak z powodu ograniczeń ludzkiego oka, przyrządy do pomiaru kolorów wkrótce staną się koniecznością do kreowania spójnych i powtarzalnych barw. Jakość kolorów odgrywa bardzo ważną rolę w niemal każdej dziedzinie przemysłu, dlatego wykorzystywane są zaawansowane przyrządy do pomiaru kolorów, które może znacznie zmienić jakość oraz wygląd produktu. Mimo że ustanawianie systemu kolorów może wydawać się początkowo uciążliwe oraz skomplikowane, z czasem dojdziemy do wniosku, że było to opłacalne.

PomiarchipswTechnologia spektrofotometryczna pozwala stworzyć efektywny system kolorów metodą obserwacji, dzięki czemu oszczędzamy czas oraz pieniądze. Dobry system kolorów zaczyna się od zidentyfikowania odmian kolorów. Te różnice są powszechnie określane za pomocą Delta-E. Delta-E (de) wyraża „odległość” pomiędzy dwoma kolorami, które mogą być przedstawione w postaci numerycznej w wyniku pomiarów kolorów. Wartość „dE 1.0” oznacza najmniejszą wartość różnicy kolorów, która może być postrzegana przez ludzkie oko. Każda wartość mniejsza niż „dE 1.0” pojawia się jako ten sam kolor, niezależnie od tego, kto przegląda próbkę. Nie ma na to wpływu punkt widzenia, czy źródło światła. Wartości ponad „dE 1.0” zazwyczaj pozostają niezauważone przez przeciętnego widza i mogą być uważane jako „akceptowalna” różnica kolorystyczna. Ten zakres możliwości przyjęcia jest definiowany, jako tolerancja kolorystyczna i jest fundamentem w ustanawianiu efektywnego systemu kolorów.

Wczesne wykrycie zmiany kolorów

Zaawansowana spektrofotometryczna technologia może mierzyć różnice Delta-E, które nie zostaną wykryte ludzkim okiem. Pomimo faktu, że te niewielkie różnice są często niezauważalne przez przeciętnego konsumenta, kiedy wartość „dE” rośnie, efekty szybko stają się widoczne. To często skutkuje kosztownymi przeliczeniami oraz zmarnowanymi materiałami. Zaawansowane spektrofotometry oferują wymierne dane, które mogą zostać użyte do wyłapania tych nieznacznych różnic kolorystycznych na bardzo wczesnym etapie. Mogą doprowadzić do szybkiej i skutecznej kalibracji, aby zapewnić wysoką jakość kolorów. Kiedy poziomy tolerancji kolorystycznych są określone, otrzymujemy produkt wysokiej jakości, a tym samym, zwiększa się efektywność produkcji oraz rosną zyski.

Jak ważne jest dopasowanie kolorów?

Dopasowanie kolorów odgrywa bardzo ważną rolę w wielu gałęziach przemysłu, w których kolor decyduje o wyborze klientów. Ustanawiając tolerancyjny poziom kolorów w wyglądzie produktów, uzyskujemy informację co jest akceptowalne, a co nie. Jeżeli kolorystyczne oczekiwania nie są spełnione, produkt często zostaje odrzucony, a czas i pieniądze włożone w jego produkcję zmarnowane. Znając dokładną tolerancję oraz standardy oczekiwań, jaki musi osiągnąć dany produkt, możemy stworzyć system kolorów, który się sprawdza. Dzięki spektrofotometrycznej technologii, te wartości mogą być określone oraz przedstawione za pomocą wartości liczbowych, które wyznaczają dopuszczalny zakres różnic kolorystycznych opartych na potrzebach konsumentów oraz produktu. Te dane zostają później zmagazynowane jako część systemu kolorów, który może być efektownie ponownie reprodukowany, co pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Pozdrawiamy, Biosens.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*