Spektrofotometria UV-VIS w analizie jakości wody i ochronie środowiska

Spektrofotometria UV-VIS w analizie jakości wody i ochronie środowiska.

Analiza jakości wody to dość popularny w ostatnim czasie temat. Szczególnie jeśli chodzi o ekologię. Zanieczyszczenie wody jest w obecnym świecie jedną z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o ochronę środowiska. Spektrofotometryczny pomiar zanieczyszczenia i jakości wody jest dość tanim sposobem na przeprowadzenie analizy. Dodatkowo ma on również wiele zastosowań w badaniach związanych z ochroną środowiska. Porównując spektrofotometrię UV-VIS z innymi metodami, jest ona prosta w stosowaniu i bardziej wszechstronna niż mogłoby się wydawać.

Spektrofotometryczna analiza zakażeń bakteryjnych w wodzie              

Jednym z największych problemów związanym z zanieczyszczeniem wody są bakterie. Pomimo tego, że standardy testów jakości wody są efektywne są one również czasochłonne. Jak bardzo? Kompletna analiza może zająć nawet do dwóch dni!  Jednakże, nowe ulepszenia w spektrofotometrii UV-VIS pozwalają na wykorzystanie absorpcji światła w procesie pomiaru poziomu skoncentrowania bakterii w danej próbce wody. Pomiar jest natychmiastowy. Dodatkowo dzięki mobilności urządzeń, możliwe jest znacznie zredukowanie kosztów danego badania. Powinno to znacznie ułatwić decyzję podczas wyboru odpowiedniego urządzenia.

Agencja Ochrony Środowiska stale szuka nowych sposobów pomiaru zanieczyszczenia wody pitnej. Najnowsze rozwiązania technologiczne w metodzie UV-VIS pozwalają na uzyskanie znacznie większej ilości informacji oraz danych związanych z jakością i bezpieczeństwem wody. Urządzenia zostały zaprojektowane po to, aby umożliwić badania w terenie, dlatego ich mobilność ma niezwykłe znaczenie.

Spektrofotometry do pomiaru poziomu chloru i fluoru

Image Source: Flickr user Mohd Althani

Ci, którzy pragną utrzymać wodę w jak najwyższej czystości, często dodają chlor ze względu na jego działanie dezynfekcyjne. Pomiary wody podanej chlorowaniu często pokazuję pozostałości chloru z tego procesu. Dlatego woda musi być dokładnie monitorowana w celu upewnienia się, że jest bezpieczna do spożycia przez ludzi. Identyfikacja obecności chloru jest istotna, ponieważ szczątkowe ilości chloru uważa się za najbardziej skuteczny środek dezynfekujący wodę pitną.

Fluor jest kolejną często dodawaną substancją, którą znaleźć można w wodzie pitnej. Metoda UV-VIS również może być niezwykle przydatna do pomiaru stężenia fluoru. Co ważniejsze, metoda ta jest bezpieczna, efektywna, prosta, niedestrukcyjna oraz wolna od dodatków chemicznych. Dokładny pomiar i zebrane dane mogą zaalarmować specjalistów od ochrony środowiska. W takiej sytuacji zmuszeni są do zmniejszenia poziomu środków w wodzie pitnej.

Spektrofotometria UV-VIS w badaniach geologicznych

Geologowie również znajdują wiele sposobów na używanie spektrofotometrii  UV-VIS. Szczególnie jeśli chodzi o badania środowiskowe. Dane pochodzące ze spektrofotometru mogą być wykorzystywane do wykreowania unikatowego odbitego odcisku obecności minerałów w naszym środowisku. Dane te  mogą być użyteczne w tworzeniu map geologicznych danego terenu. Zebranie danych jest możliwe poprzez określenie konkretnych elementów ? zanieczyszczenia w rzekach, jeziorach, strumieniach i oceanach.

Specjaliści wykorzystują spektrofotometrię UV-VIS do oceny wpływu działania kopalni na środowisko naturalne. Śledzenie poziomu zanieczyszczeń jest możliwe dzięki metodzie UV-VIS. Dodatkowo możliwa jest weryfikacja tego, jak duże ilości kwasów które dostają się do środowiska produkują kopalnie. Pozwala to na natychmiastową reakcje oraz wdrożenie wymaganej procedury oczyszczania.

Jak widać, spektrofotometry mają duży wpływ na ochronę środowiska. Dlatego warto zainwestować w urządzenie, które jest tak wszechstronne i pomocne.

Pozdrawiamy, Biosens.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*