PN-EN ISO 20471:2013-07- Pomiar barwy odzieży o wysokiej widoczności.

Międzynarodowa organizacja Normalizacji w normie PN-EN ISO 20471:2013-07 określa wymagania dla odzieży o intensywnej widzialności. Podane w normie wymagania dotyczą barwy i odblaskowości, a także minimalnych powierzchni oraz rozmieszczenia materiałów w odzieży ochronnej. Norma ISO 20471:2013-07 określa wymogi dotyczące odzieży o wysokiej widoczności, która wizualnie sygnalizuje obecność użytkownika. Ubranie o wysokiej widoczności ma na celu zapewnienie widoczności użytkownika w każdych warunkach świetlnych. Odzież taka wykorzystywana jest przede wszystkim przez: policję, pogotowie, pracowników lotnisk i pracowników budowlanych .

W powyższej normie podane są wymagania odnoszące się do kolorystyki nowego materiału oraz koloru po testach starzeniowych. Dla materiałów w odzieży ochronnej podano wymagania odnośnie współrzędnych chromatyczności i współczynnika luminancji. Firma Hunterlab do tego typu pomiarów zaleca aparaty pozwalające na pomiar materiałów o wysokiej widoczności zgodnie z normą PN-EN ISO 20471:2013-07, są to MiniScan EZ oraz ColorFlex EZ.

Spektrofotometr MiniScan EZ

MiniScan EZ pozwala mierzyć luminancję światła dziennego oraz barwę w celu potwierdzenia spełniania normy, zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i w naturalnych warunkach pogodowych.

MiniScan EZ 45/ LAV jest przenośnym spektrofotometrem, na baterię, zgodnym z CIE, z otworem pomiarowym o geometrii 45/0 oraz ksenonową lampą błyskową.

ColorFlex EZ posiada tą samą optykę jak spektrofotometr MiniScan 45/0 LAV, z tą różnicą, że ColorFlex jest zasilany prądem zmiennym i wyposażony jest w  kolorowy wyświetlacz. Zazwyczaj spektrofotometru ColorFlex używa się w laboratorium, podczas gdy MiniScan EZ jako przenośny aparat może być używany na zewnątrz, w tym przy pracach drogowych.

W obu aparatach można wykonywać pomiary przy ustawieniu oświetlenia D65 i obserwatorze 2 °. Spektrofotometry CFEZ/MSEZ posiadają otwór pomiarowy o średnicy 25mm, co umożliwia pomiar dużej powierzchni, uśrednianie wyników niejednorodnych kolorów oraz pomiar folii mikropryzmatycznych.

Pozdrawiamy, biosens.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*