Analiza koloru szkła: Rola technologii spektrofotometrycznych w materiałach budowlanych.

Pomiar koloru szkła odbywa się na dwa sposoby. Pomiar koloru transmisji informuje nas o kolorze szkła widzianym od wewnątrz, a pomiar w odbiciu po stronie pokrytej informuje nas o kolorze szkła widzianym z zewnątrz. Wyniki kolorów odbicia mogą pomóc w określeniu grubości warstwy antyrefleksyjnej oraz innych powłok.

Image Source: Flickr user Ricardo Diaz

Kolor szkła oprócz funkcji estetycznych może wpływać na retencję cieplną, współczynnik odbicia światła słonecznego, ochronę przed dźwiękiem oraz wiele innych cech technicznych. Analiza szkła barwnego pełni ważną funkcję w produkcji, dzięki prostym i łatwym w wykonaniu pomiarom przy użyciu nowoczesnych spektrofotometrów firmy HunterLab.
Pomiar koloru szkła i wartości współczynnika odbicia wykorzystywany jest, aby odwzorować kreatywny i artystyczny zamiar projektanta oraz zminimalizować wysokie koszty zastąpienia kolorowych paneli w strukturze.

Dla wielu projektantów i architektów celem jest stworzenie przezroczystego dzieła, które otwiera nowe spojrzenie na naturę lub unikalną perspektywę otaczającego nas świata, jak szklany balkon Sears Tower czy słynna szklana piramida kryształów, która składa się w Muzeum Lourvre we Francji. Jakość szkła może zapewnić zarówno atrakcyjność estetyczną, jak i odpowiedni współczynnik odbicia światła słonecznego, ale może też spowodować problemy związane ze spójnością kolorów szkła, jeśli nie wykonamy odpowiedniego pomiaru. Budynki, takie jak Muzeum Guggenheima w Bilbao w Hiszpanii, są popularnymi atrakcjami turystycznymi ze względu na znaczące elementy dekoracyjne wykonane ze szkła, które zostały starannie zaprojektowane i utrzymane w integralności projektu i zamiarze artysty.

Szkło oferuje nieograniczone możliwości dla kreatywności i może być przetwarzane do niemal każdej formy i postaci oraz koloru materiału budowlanego. Spójność koloru szkła jest niezbędna, co wymaga stałego monitorowania całej produkcji w celu zapewnienia jak najwyższej jakości produktu. Jasność, kolor i współczynnik odbicia mogą być mierzone za pomocą spektrofotometrów, a zaawansowana technologia czyni ten proces prostym i łatwym.

Spektrofotometry i analiza koloru szkła

Pomiar koloru szkła odbywa się na dwa sposoby: poprzez pomiar transmisji lub pomiar wartości współczynnika odbicia. Przy pomiarze wyrobów ze szkła z funkcjonalnymi lub estetycznymi powłokami, zarówno pomiary transmisji, jak i odbicia jest niezbędny, aby uzyskać dokładną analizę koloru. Wartość transmisji reprezentuje sposób, w jaki kolor widziany jest od wewnątrz, a wartości współczynnika odbicia reprezentują perspektywę koloru z zewnątrz.

HunterLab jest liderem w pomiarze koloru szkła i opracował szereg rozwiązań w postaci spektrofotometrów do różnych zastosowań i celów. Specjalizujemy się w pomiarze koloru szklanych materiałów budowlanych i rozumiemy wyzwania związane z różnymi powłokami, kolorami i połyskiem. Nasze spektrofotometry wykorzystują najnowocześniejszą technologię do dokładnego i ilościowego pomiaru koloru i mają możliwość pomiaru grubości powłok antyrefleksyjnych AR i innych. Przez lata współpracowaliśmy z wieloma liderami w produkcji szkła i staliśmy się zaufaną nazwą w branży. Skontaktuj się z firmą HunterLab, aby dowiedzieć się więcej o pomiarze koloru w przemyśle szklarskim i budowlanym.
Pozdrawiamy,biosens.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*