Spektrofotometr do pomiaru barwy a spektrofotometr UV-VIS

W tym wpisie opisaliśmy różnicę pomiędzy spektrofotometrem do pomiaru barwy a spektrofotometrem UV-VIS.

Zarówno spektrofotometry do pomiaru barwy, jak i spektrofotometry UV-VIS umożliwiają pomiar światła absorbowanego/odbijanego/przechodzącego przez próbkę. Zasadniczą różnicą jest jednak cel pomiaru. Dla spektrofotometrów Hunterlab tym celem jest określenie barwy, dla spektrofotometrów UV-VIS jest to między innymi określenie zawartości związków chemicznych w roztworze.

Spektrofotometry do pomiaru barwy określają kolor w taki sposób, jak widzi go ludzkie oko (zjawisko psychofizyczne), podczas gdy pomiary spektrofotometrów UV-VIS są skupione na pomiarze widmowej absorbancji, właściwości czysto fizycznej.

Różnice pomiędzy spektrofotometrem do pomiary barwy a spektrofotometrem UV-VIS:

– Spektrofotometry sferyczne Hunterlab są głównie przeznaczone do przemysłowej kontroli barwy. Rozmiar naszych spektrofotometrów do pomiaru barwy nie jest dużo większy niż większości spektrofotometrów UV-Vis, ale na ogół są one bardziej wytrzymałe, trwalsze i solidniej wykonane niż większość zwykłych spektrofotometrów UV-VIS.

– Urządzenia Hunterlab o geometrii sferycznej d/8 są bardziej precyzyjne w pomiarze próbek, które delikatnie rozpraszają światło niż spektrofotometry UV-VIS o geometrii 0/0, które są o wiele bardziej wrażliwe na jakiekolwiek zmętnienie próbki. Co więcej, urządzenia sferyczne do pomiaru barwy mogą również określać stopień zamglenia w przejrzystych ciałach stałych i cieczach przy użyciu wskaźnika %Haze.

– Spektrofotometry Hunterlab mogą wykonywać pomiary w odbiciu i transmisji niemal każdego produktu. Większość spektrofotometrów UV-VIS mierzy tylko w transmisji i najlepiej działa podczas pomiarów próbek przejrzystych

-Mierzony obszar próbki w przypadku naszych spektrofotometrów sferycznych wynosi około 17 mm, co zapewnia doskonałe uśrednienie ciekłych próbek oraz większą powtarzalność odczytów. Obszar pomiarowy większości spektrofotometrów UV-Vis wynosi od 3 do 8 mm.

– Komora transmisyjna aparatów sferycznych HunterLab jest otwarta z trzech stron, co ułatwia umieszczenie próbek płynnych lub stałych w odpowiednio dostosowanym rozmiarze.

– Spektrofotometry Hunterlab mogę mierzyć transmitancje i odbicie używając tej samej drogi optycznej.

– Nasze spektrofotometry do pomiaru barwy raportują widmo w odstępach co 10 lub 5 nm w zakresie światła widzialnego.

– Czas pomiaru spektrofotometrów Hunterlab przy użyciu lampy ksenonowej wynosi poniżej 5 sekund. Czas pomiaru większości spektrofotometrów UV-VIS jest często znacznie dłuższy, nawet o minutę.

-Oprogramowanie spektrofotometrów Hunterlab posiada więcej skal pomiarowych niż standardowe oprogramowanie spektrofotometrów UV-VIS.

Pozdrawiamy, biosens.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*