Spektrofotometry do pomiaru barwy firmy HunterLab posiadają możliwość przeprowadzenia przez użytkownika testów diagnostycznych. W tym wpisie opisaliśmy jakie parametry sprawdzają te testy.
Test powtarzalności informuje nas o stanie lampy i elektroniki niezależnie od dokładności pomiaru barwy. Test filtra didymium mówi nam o dokładności długości fali urządzenia niezależnie od dokładności pomiaru koloru w odbiciu.
Podczas pomiaru wewnętrzna powierzchnia sfery integrującej miesza i homogenizuje światło odbite od próbki. Powierzchnia sfery jest istotnym elementem procesu, tak samo, jak dopasowanie długości fali i powtarzalność pomiarowa. Zielona płytka jest pojedynczym kolorem w środkowym zakresie długości fali oraz w środkowym zakresie liniowości. Zastosowanie zielonej płytki umożliwia sprawdzenie dokładności odwzorowywania kolorów przez instrument.
Odczyty certyfikowanych płytek w różnych kolorach są wykonywane, gdy pierwsze dwa testy aparatu wyjdą poprawnie. Odczyt zestawu płytek zapewnia test warunków skrajnych dokładności pomiaru barwy. Używane płytki reprezentują kompletny zakres barw chromatycznych i niechromatycznych. Płytki czerwone, pomarańczowe i żółte mają najniższy współczynnik odbicia w zakresie od 360 do 600 nm ze wszystkich płytek w zestawie. Brudne soczewki rozpraszają światło i mogą wpływać na odczyty niskich współczynników odbicia tak samo, jak zmatowienie lub starzenie się powierzchni sfery. Niepoprawne odczyty tych kolorów mogą sygnalizować nam konieczność przeczyszczenia optyki aparatu.
Pozdrawiamy, biosens.pl