Testy diagnostyczne. Czym są, do czego służą?

Spektrofotometry do pomiaru barwy firmy HunterLab posiadają możliwość przeprowadzenia przez użytkownika testów diagnostycznych. W tym wpisie opisaliśmy jakie parametry sprawdzają te testy.

Test powtarzalności informuje nas o stanie lampy i elektroniki niezależnie od dokładności pomiaru barwy. Test filtra didymium mówi nam o dokładności długości fali urządzenia niezależnie od dokładności pomiaru koloru w odbiciu.

Podczas pomiaru wewnętrzna powierzchnia sfery integrującej miesza i homogenizuje światło odbite od próbki. Powierzchnia sfery jest istotnym elementem procesu, tak samo, jak dopasowanie długości fali i powtarzalność pomiarowa. Zielona płytka jest pojedynczym kolorem w środkowym zakresie długości fali oraz w środkowym zakresie liniowości. Zastosowanie zielonej płytki umożliwia sprawdzenie dokładności odwzorowywania kolorów przez instrument.

Odczyty certyfikowanych płytek w różnych kolorach są wykonywane, gdy pierwsze dwa testy aparatu wyjdą poprawnie. Odczyt zestawu płytek zapewnia test warunków skrajnych dokładności pomiaru barwy. Używane płytki reprezentują kompletny zakres barw chromatycznych i niechromatycznych. Płytki czerwone, pomarańczowe i żółte mają najniższy współczynnik odbicia w zakresie od 360 do 600 nm ze wszystkich płytek w zestawie. Brudne soczewki rozpraszają światło i mogą wpływać na odczyty niskich współczynników odbicia tak samo, jak zmatowienie lub starzenie się powierzchni sfery. Niepoprawne odczyty tych kolorów mogą sygnalizować nam konieczność przeczyszczenia optyki aparatu.

Pozdrawiamy, biosens.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*