Zastosowanie spektroskopii NIR w przemysłowej produkcji wędlin.

W krajach Unii Europejskiej istnieją ścisłe przepisy dotyczące produkcji kiełbas. Dla każdego rodzaju wędlin określone są parametry takie jak, maksymalna ilość wody, całkowita zawartość tłuszczu, minimalna ilość białka. Parametrem, którego nie trzeba ściśle spełniać, jest zawartość tłuszczu. Producent ma wolną rękę w ustalaniu zawartości tłuszczu w kiełbasie, w zależności od tego, jaki rodzaj wędliny jest produkowany. Jedynym wymogiem jest, aby zdefiniowana zawartość tłuszczu była utrzymywana w zakresie +/- 5%. Zwartość wody w kiełbasie zazwyczaj zależy od zawartości wody w użytym mięsie i procesu produkcji kiełbasy. Całkowita zawartość białka w mięsie składa się z białka pozbawionego tkanki łącznie i z tkanki łącznej (kolagen). Kiełbasy dobrej jakości powinny mieć niską zawartość kolagenu. Podsumowując, w produkcji kiełbas ważne jest monitorowanie trzech istotnych parametrów: zawartości wody, białka całkowitego i kolagenu.

W przemysłowej produkcji kiełbasy ważne jest, aby produkt końcowy był możliwie najbliżej określonej specyfikacji. Pozwala to oszczędzić na drogich surowcach.

Przemysłowe spektrometry NIR HK4 firmy HarrerKassen pozwalają na kontrolę zawartości wody, tłuszczu i białka w trakcie całego procesu produkcji. W zależności od procesu i surowca parametry te mogą być mierzone z dokładnością od 1 do 0,25%. Spektrometr NIR może monitorować parametry mięsa w rurze, mikserze, bębnie obrotowym, kutrze do mięsa, maszynie do mielenia.

Laboratoryjny spektrometr NIR HK 11 pozwala na szybką analizę zawartości tłuszczu w mięsie. Stosowanie tego urządzenia pozwala na obniżenie kosztów poprzez obniżenie zużycia surowca oraz kontrolę zgodności produktu z recepturą. Spektrometr NIR HK 11może być używany zarówno na produkcji, jak i w laboratorium.

Laboratoryjny spektrometr NIR particuLAB pozwala na jednoczesne określenie do 10 składników organicznych w mięsie np. białka, wody, tłuszczu i kolagenu. Spektrometr posiada otwarty system kalibracji, dzięki czemu możliwe jest dodanie własnej kalibracji lub poszerzenie istniejącej. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii każde odchylenie od zmierzonych wartości zostanie wyeliminowane, a ponowna kalibracja nie będzie konieczna.

Pozdrawiamy, biosens.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*