Pomiar barwy olejów

Tworzenie skali barw dla olejów jadalnych przy użyciu technologii spektrofotometrycznej

Skala kolorów olejów jadalnych może nie wydawać się istotnym czynnikiem wpływającym na jakość tych produktów. W rzeczywistości konsumenci rzadko zwracają uwagę na kolor olejów spożywczych, dopóki ich barwa nie zaczyna wykazywać widocznych różnic. Już niewielkie zmiany w kolorze olejów jadalnych wskazują na niską jakość produktu, nawet jeśli integralność oleju pozostaje taka sama. Kolor jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na opinię i wybór konsumenta, a utrzymywanie jednolitej skali kolorów w produkcji olejów jadalnych jest ważnym krokiem w monitorowaniu procesu i kontroli jakości.

Rola pomiaru barwy w produkcji oleju jadalnego

Image Source: Flickr user Flavio~

Pomiar koloru wykracza daleko poza estetyczne wyniki końcowego produktu, jakim jest olej jadalny. Aby osiągnąć pożądane rezultaty, bardzo korzystne jest konsekwentne monitorowanie zmian skali barw od początkowych do końcowych etapów produkcji. Dane spektrofotometryczne można wykorzystać do wykazania bardzo wysokich poziomów pigmentacji spowodowanych niekorzystnymi warunkami wzrostu już na samym początkowym etapie produkcji tj. monitorowania poziomów pigmentacji surowych nasion. Dane te mogą ostrzec zespoły produkcyjne o potencjalnych problemach, które mogą wymagać zastosowania dodatkowych metod wybielania lub mieszania olejów jadalnych (często kosztownych i czasochłonnych). Oprócz wczesnego wykrywania opisanych problemów ciągłe monitorowanie skali kolorów może pomóc w określeniu koniecznych zmian, które należy wprowadzić w trakcie przetwarzania. Czynności te mają na celu zapewnienia pożądanego wyniku kolorystycznego. Według AOCS (American Oil Chemists Society), Uzyskiwanie regularnych danych dotyczących koloru olejów jadalnych podejrzewanych o niestabilność barwną, pomogłoby unikać podejmowania błędnych decyzji dotyczących mieszania. 

Czym jest skala kolorów?

Podczas pomiaru koloru oleju związki chemiczne występujące w próbce często wykazują określone cechy barwy. Różnice te można łatwo wykryć za pomocą spektrofotometrów wykorzystujących skalę kolorów, która opiera swoje pomiary zarówno na spektroskopii widzialnej, jak i ultrafioletowej (UV). Skala kolorów dla konkretnych związków np. chlorofilu, mieście się w zielonym zakresie i może być użyta do wskazania ostatecznego wyniku kolorystycznego. Wykrywanie chlorofilu w olejach za pomocą spektrofotometrii UV zostało również powiązane z pomiarem i określeniem ilościowym tego związku w odniesieniu do korzyści zdrowotnych, jakie zapewniają przeciwutleniacze. Informacje te są cenne dla właściwego etykietowania produktu i mogą znacznie podnieść jego wartość.

Dokonanie właściwego wyboru w technologii spektrofotometrycznej

Zrozumienie i wykorzystanie technologii spektrofotometrycznej mogą wydawać się trudnym zadaniem, ale dzięki odpowiednim narzędziom możemy zaoszczędzić cenny czas i pieniądze.  HunterLab specjalizuje się zarówno w przemyśle spożywczym, jak i w pomiarze próbek ciekłych. Spektrofotometry HunterLab zostały tak zaprojektowane, aby zaspokoić potrzeby i sprostać wyzwaniom określonych rynków żywnościowych. Hunterlab działa tak, aby oferowane spektrofotometry gwarantowały jakość i trwałość na długie lata.

Pozdrawiamy,biosens.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*