Standaryzacja Hitch cz.1

Standaryzacja Hitch to proces, dzięki któremu można zmienić ustawienia dwóch aparatów do pomiaru barwy (o podobnej geometrii), w taki sposób, aby odczytywały te same wartości barwy dla danych próbek. Proces ten jest bardzo przydatny w przypadku wykonywania pomiaru barwy w różnych zakładach jednego producenta, a także ujednolicaniu parametrów dotyczących barwy między wytwórcą a klientem. Poniższy wpis opisuję technikę i obliczenia matematyczne stosowane dla standaryzacji Hitch.

Wyzwanie:

Aby zmaksymalizować zgodność między urządzeniami, parametry pomiarowe wszystkich urządzeń w zestawie muszą zostać ujednolicone. Te sześć parametrów obejmuje:

 • Skalę barwy
 • Illuminant CIE
 • Obserwator CIE
 • Model urządzenia, geometria, tryb standaryzacji
 • Przygotowanie próbki
 • Sposób prezentacji próbki na urządzeniu

Kiedy zmienia się jeden lub więcej z tych parametrów, zmieniają się ostateczne wartości kolorów. Najlepsza zgodność między urządzeniami, będzie zawsze występować przy użyciu tego samego modelu urządzenia, od tego samego producenta, z wszystkimi sześcioma parametrami ustawionymi tak samo we wszystkich zakładach.

Weźmy pod uwagę firmę posiadające spektrofotometr ColorFlex EZ w jednym ze swoich zakładów (obiekt A) oraz kolorymetru D25A DP-9000 w innym zakładzie (obiekt B). Każde z tych urządzeń odczytuję próbki proszku i porównuje wartości kolorów z bezwzględną specyfikacją kolorów. Poniższa tabela opisuję sześć parametrów dla dwóch zakładów.

Tabela 1. Porównanie parametrów urządzeń w dwóch zakładach

Nr. Parameter Zakład A Zakład B Porównanie
1 Skala barwy CIE L*a*b* CIE L*a*b* Zgodność
2 Źródło światła D65 C Brak zgodności
3 Obserwator 10° Brak zgodności
4

 

 

 

 

Ustawienia urządzenia

 

 

 

 

ColorFlex, obwodowe 45°/0°, ksenonowa lampa błyskowa, reflektancja

 

 

D25A, dwukierunkowe 45°/0°, lampa wolframowa, reflektancja

 

 

 

Brak zgodności

 

 

 

 

5

 

 

Przygotowywanie próbki

 

 

Suszyć próbkę przez 8 godzin i zmielić na drobny proszek, bez grudek Suszyć próbkę przez 8 godzin i zmielić na drobny proszek, bez grudek Zgodność

 

 

6

 

 

 

Pomiar próbki

 

 

 

Sypką próbkę należy mierzyć poprzez dno szklanej kuwety

 

 

Próbkę należy sprasować. Pomiar portem skierowanym do dołu

 

 

Brak zgodności

 

 

 

 

Poniższe zmiany sprawią, że parametry pomiarowe obu zakładach będą jak najbardziej zbliżone:

 1. Skala barwy – Skala barwy jest zgodna dla obu zakładów.
 2. Oświetlenie – źródła światła nie pasują do siebie, a ponieważ w przypadku D25A dostępne jest tylko źródło światła C, w obu aparatach należy zastosować C.
 3. Obserwator – obserwatorzy nie pasują. Dla kolorymetru dostępny jest tylko obserwator 2 °, dlatego powinien być stosowany w obu zakładach.
 4. Konfiguracja urządzenia – modele nie są takie same. Oba urządzenia posiadają geometrię 45 ° / 0 °, inne źródło światła i lampy. Jeśli oba spektrofotometry zostały już zakupione, nie jesteśmy w stanie całkowicie ujednolicić tego parametru.
 5. Przygotowanie próbki, taka sama procedura.
 6. Pomiar próbki, różny. Zakład A uważa przygotowanie wyprasek za zbyt długotrwałe, dlatego oba   zakłady będą mierzyć sypką próbkę w kuwecie.

Parametry urządzenia, takie jak rozmiar portów pomiarowych, filtry UV i źródła światła, powinny być znane i możliwie jak najbardziej podobne dla wszystkich aparatów. Podobieństwa między urządzeniami powinny być jak najbardziej zmaksymalizowane, aby uzyskać jak najlepsze wyniki.

Gdy parametry pomiarowe będą się zgadzać (w jak największym stopniu), następnym krokiem jest ustalenie, jak różne są odczyty pomiędzy zakładami. Jeden wzorzec jest wysyłany do drugiego zakładu i odczytywany na obu urządzeniach. Jeśli nowe odczyty między zakładami nie do zaakceptowania, istnieją trzy możliwości rozwiązania problemu:

 1. Ustanowienie nowej tolerancji: Odczytaj wzorzec produktu na każdym spektrofotometrze i ustal nową specyfikację tolerancji na podstawie różnic w stosunku do wzorca produktu. Urządzenia tej samej geometrii powinny mieć podobne wartości różnicy w porównaniu do fizycznego wzorca, nawet jeśli wartości absolutne barwy nie zgadzają się w 100%.
 2. Oddzielenie specyfikacje wartości barwy dla każdego urządzenia. Stwórz oddzielną specyfikację wartości absolutnych kolorów dla każdego urządzenia / zakładu, odczytując akceptowalne, z pogranicza i poza specyfikacją barwy (ustalane wizualnie) próbki swojego produktu.
 3. Standaryzacja Hitch. Zalecana dla pomiaru wartości bezwzględnych, gdy sześć opisanych powyżej parametrów jest w jak największym stopniu zgodnych. Zwróć uwagę, że stosowanie funkcji hitch nie jest zalecane dla urządzeń o różnych geometriach.

Pozdrawiamy, biosens.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*