W jaki sposób pomiar koloru sprawia, że burgery roślinne wyglądają jak prawdziwe mięso?

Naukowcy i zespoły rozwoju produktu eksperymentują z wieloma składnikami roślinnych hamburgerów, aby uzyskać jak najlepsze wegańskie produkty. Jak sprawdzić czy wegański produkt wygląda jak prawdziwe mięso? Badacze polegają na metodach takich jak pomiar koloru, aby tworzyć produkty, które widzisz na półkach.

Proces opracowywania białka roślinnego musi uwzględniać dwa identyfikujące czynniki wizualne – teksturę i kolor.

Co wpływa na kolor

Możesz myśleć o czynnikach wizualnych jako o czymś wysoce subiektywnym, zwłaszcza, że produkty roślinne próbują przypominać coś tak znajomego jak mięso. Ale kolor jest wyjątkiem. Podczas gdy kolor wydaje się być pojęciem subiektywnym, odcienie i nasycenie, które postrzegamy, opierają się na tym, ile światła obiekt pochłania lub przepuszcza.

Spektrofotometry przeznaczone są do pomiaru absorpcji i transmisji długości fal świetlnych w danym obiekcie. Podczas pomiaru próbki za pomocą spektrofotometru urządzenie wygeneruje zestaw danych na podstawie poziomu transmisji i absorpcji dla każdego koloru.

Co to oznacza dla roślinnych składników burgerów? Pracownicy działu rozwoju mogą tworzyć receptury kolorów na podstawie danych kolorystycznych generowanych z pomiaru barwy prawdziwego mięsa. W fazie badań i rozwoju naukowcy mogą testować próbki wegańskiego produktu i porównywać dane z rzeczywistymi pomiarami mięsa. Kiedy znajdą odpowiednie parametry, mogą wielokrotnie używać tych składników w produktach roślinnych w celu naśladowania koloru mięsa.

Metody uzyskiwania tekstury

Duża część procesów rozwojowych dla wegańskiego mięsa obejmuje próby i błędy z różnymi kombinacjami składników, aby osiągnąć najlepsze możliwe wyniki. Tekstura musi replikować mięsistość bez tkanki mięśniowej. Naukowcy uwzględnili różne rodzaje białka roślinnego, takie jak soja i groch, aby odtworzyć gęstą, ciągnącą teksturę, którą kojarzymy z mięsem.

Tworzenie tekstury obejmuje również procedury stosowane do przetwarzania białka roślinnego. Wytłaczanie o wysokiej wilgotności jest jednym z procesów stosowanych przez producentów do tworzenia włóknistej tekstury białek roślinnych, która jest bardziej podobna do mielonego mięsa. Kiedy ludzie biorą ten pierwszy kęs, mogą mieć wrażenie spożywania prawdziwego mięsa.

Znajdź rozwiązania do pomiaru kolorów z HunterLab

W HunterLab oferujemy szereg spektrofotometrów i urządzeń do pomiaru koloru,  aby wspierać proces opracowywania hamburgerów na bazie roślin. Dzięki temu sprzętowi zespoły badawcze mogą tworzyć spójne procesy barwienia wegańskich mięs, które wspierają sukces produktu i zapewniają skuteczniejszą kontrolę jakości w produkcji. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej o naszych produktach i o tym, jak obsługujemy producentów mięsa roślinnego.